Katalog » INSTALACJE ELEKTRYCZNE Moje konto     
Kategorie
INSTALACJE ELEKTRYCZNE
Telewizja przemysłowa (55)
Monitoring IP (3)
Anteny (2)
Obudowy do kamer (1)
Punkty dostepowe WiFi (2)
Systemy Alarmowe (23)
Biuletyn
Uwaga Zarejestrowani klienci mog zarzdza swoimi subskrypcjami tutaj: Twoje konto:

E-mail:

Nazwa:

Waluty
Znalezione produkty
INSTALACJE ELEKTRYCZNE
Dla bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznej przez siebie, rodzinę i innych użytkowników instalacja elektryczna w naszej firmie lub domu musi działać bez zarzutu. Należy ją prawidłowo zaprojektować, podłączyć i zapewnić poprawne działanie poszczególnych jej elementów. Także systematyczne wykonywanie pomiarów elektrycznych informuje nas, użytkownika o stanie istniejącej instalacji elektrycznej.


Uziomy i połączenia wyrównawcze

Istotnym, choć często pomijanym w dyskusjach, elementem instalacji elektrycznych są uziomy i połączenia wyrównawcze.

Uziomy są to przewodzące elementy w instalacji elektrycznej, które zapewniają połączenie elektryczne przedmiotów uziemianych z ziemią. Dobrze wykonany uziom zapewnia wyrównanie potencjałów między różnymi instalacjami  metalowymi i częściami konstrukcyjnymi budynków, a w razie uszkodzeń instalacji, obniża wartości napięć względem ziemi oraz napięć dotykowych .
Jeszcze do niedawna uziomy były budowane głównie w oparciu o sieci wodociągowe. Ostatnio coraz częściej do budowy sieci doprowadzającej wodę stosuje się rury z tworzyw sztucznych – co jednoznacznie dyskwalifikuje je jako uziom. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać uziomy fundamentowe. Przepisy wielu krajów nakazują budowę fundamentów w taki sposób, aby była możliwość wykorzystania ich jako uziomy. Do połączeń z tego typu uziemieniem można wykorzystać taśmy lub pręty stalowe o odpowiednich średnicach.

Połączenia wyrównawcze stosuje się do ograniczenia wartości napięć występujących pomiędzy różnymi częściami przewodzącymi. Możemy wyróżnić połączenia główne i miejscowe. Główne połączenie wyrównawcze realizuje się poprzez zamontowanie (najczęściej w najniższej kondygnacji budynku) szyny wyrównawczej (uziemiającej). Do tej szyny przyłączamy uziemienie ochronne, przewody funkcjonalne połączeń wyrównawczych miejscowych oraz inne metalowe instalacje i urządzenia, jeżeli występują (np. stalowe elementy konstrukcji budynku, instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, gazu, klimatyzacji itp.). Do połączeń wyrównawczych stosujemy kable LGY o kolorze zielono-żółtym.

WLZ – wewnętrzna linia zasilająca

Każda instalacja odbiorcza musi być podłączona do złącza. Złączem nazywamy element sieci elektrycznej, w którym występuje fizyczne podpięcie naszej instalacji z siecią zewnętrzną. Połączenie to może być bezpośrednie lub pośrednie – z wykorzystaniem wewnętrznej linii zasilającej (WLZ). WLZ łączy zatem układ pomiarowy ze złączem.
W systemach zasilających obiekty wielorodzinne wielokondygnacyjne wykorzystuje się system linii pionowych (ZELP – zespół elektrycznych linii pionowych). Polega to na prowadzeniu obwodów instalacji wlz w obudowie (zazwyczaj z blachy stalowej) o prostokątnym przekroju, w których dodatkowo instalowane są liczniki oraz zabezpieczenia.
Często zachodzi potrzeba ułożenia WLZ w ziemi (np. od złącza znajdującego się przy granicy działki). Trasa kabli musi zostać zatwierdzona przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi i wykonana zgodnie z normami. Projektant uwzględnia trasę wykopu zgodnie z planem sytuacyjnym lub planem zagospodarowania działki lub terenu, zapewniając odpowiednie korelacje z innymi instalacjami i zachowując odpowiednią odległości przy zbliżeniach, skrzyżowaniach i układaniu równoległym kabli. Kable przeznaczone do układania w ziemi oznaczone są literami YKY. Wykonane są w ten sposób, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia pod wpływem znacznych obciążeń środowiskowych. Kable układa się na warstwie piasku ok. 10 cm i zasypuje się podobną warstwą piasku. Dzięki temu kable nie mają dużych możliwości przemieszczania się podczas zasypywania lub w przypadku wystąpienia ruchów gruntu. Piasek zmniejsza również wpływ agresywnych chemicznie wód przygruntowych. Na tak przygotowane warstwy należy ułożyć folię ostrzegawczą z tworzywa sztucznego o grubości 0,5 mm (niebieska dla napięć niskich do 1 kV – NN). Następnie całość zasypujemy ziemią z wykopu.
Głębokość na jaką powinniśmy zakopać kabel określa przeznaczenie gruntu. W większości przypadków zaleca się wykonanie wykopu na ok. 0,8 m. Dla zapewnienia dodatkowej ochrony zaleca się zastosować rurę osłonową (np. DVK).

Rozdzielnice

Rozdzielnicę możemy traktować jako punkt rozdzielający energie elektryczną na poszczególne obwody. Składa się ona z odpowiednich urządzeń zapewniających ochronę przeciwporażeniową, czasami może zawierać również licznik energii elektrycznej. Wszystko jest zamknięte w estetycznej obudowie, występującej zarówno w wersji podtynkowej, jak i natynkowej. Co do lokalizacji, to należy tutaj uwzględnić kilka czynników. Powinno być to miejsce łatwo dostępne, a pomieszczenie w którym zostanie zamontowana rozdzielnica, nie może być pomieszczeniem niebezpiecznym pod względem pożarowym czy wybuchowym. Przy umiejscowieniu warto też wziąć pod uwagę fakt, że do tego punktu musimy doprowadzić naszą WZL-kę oraz rozprowadzić wszystkie obwody. W miarę możliwości powinno to być pomieszczenie zlokalizowane centralnie w budynku, dzięki czemu zaoszczędzimy na długości przewodów.


Elektryk Łódź
Tel.  0426324049

Brak produktw
Koszyk
... jest pusty
Zaloguj si
E-mail:
Haso:


Bezpieczne logowanie

Nowy uytkownik

Zapomniae haso?
Nowoci
Manipulator LCD typu S do CA-5 z niebieskim ...
Manipulator LCD typu S do CA-5 z niebieskim ...

248,00 zł

Zobacz wszystkie
Informacje
Regulamin Polityka Prywatności
Kontakt
Wysyłka i zwroty
Mapa Sklepu
Katalog produktw
Kontakt
Tel426324031
GG13092558
Kto jest online
Obecnie w sklepie jest
 1 Go
 online.
Na Oprogramowaniu eSklep-Os